Team Velo Cycling
Rataleiri 4 - 6.6.

Rataleiri

Rataleirin pidetään nyt tulevana viikkona maanantaista keskiviikkoon eli 4-6.6.

Majoitus ja aamiaiset tuttuun tapaan Ilmaristen matkailutilalla. Leirin ratatreenit sijoittuvat iltaan, joten kaikki seuralaiset voivat osallistua radalla kurjisteluun vaikkei muuten leirillä olisikaan. Päivisin sitten kurvailemme ympäri Varsinais-Suomea maantiepyörillä. Edelleen olemme vailla pienempien osallistujien ryhmään lenkkien vetäjää eli jos sinulla on aikaa, seuran pienimmät kaipaavat aikuista maantielenkeille. Meillä on jo kaksi ryhmää eli toinen n. 30 km/h keskarin ryhmä ja toinen noin 25 km/h ryhmä. Leirimestareina häärivät Jarmo Hakala ja Jarkko Saarinen

Ilmoittautuminen:

Sähköpostilla osoitteeseen: Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen

puhelimella vaikka tekstarilla: 0400864284

Jos tarvitset majoitusta, varaa se suoraan Ilmaristen matkailutilalta tai ilmoita majoitustarpeestasi ilmoittautumisesi yhteydessä.

Varusteet:

Leirillä tarvitset normaalin vaatetuksen lisäksi runsaan ajovaatevalikoiman. Päivisin voi olla kylmää sateista tai vaikka hellettä. Ota varmuuden vuoksi myös sisäliikuntavarusteet ja tietenkin uimahousut sadepäivän varalle. Maantiepyörällä pärjää, mutta ratapyörä mukaan jos sellaisen omistat. Matkailutilalla on lukollinen paikka pyörien säilyttämiseen ja ratapyörät kulkevat autokyydillä velolle.

Rahantarve

Leiri muuten on ilmainen, mutta jokainen yöpyjä maksaa omat yöpymisensä. Kahden yön paketti aamiaisineen maksaa 80 euroa. Muut ruokailut seura maksaa. Varmuuden vuoksi kannattaa ottaa hieman rahaa mukaan, sillä lenkeillä pysähdytään tarpeen mukaan syömään ja velollakin voi ostaa hieman purtavaa viereisestä kioskista.

Alustava ohjelma:

Maanantai

10.00 kokoontuminen Ilmaristen matkailutilalla. Yöpyjät majoittautuvat

11.00 lähtö maantielenkille. Ajamme ensin tulevan SM-kisan temporeitin.

15.00 lounas Ilmaristen matkailutilalla.

16.00 lähtö velolle.

17.00 – 19.00 Velolla perusohjelmaa ja aika-ajoa. Myös ryhmäharjoituksia.

19.00 velolta kohti ilmarista

20.00 iltapalaa ja iltaohjelmaa

Tiistai

8.00 herätys ja aamupala

10.00 lähtö maantielenkille. Ensin ajamme tulevan SM-kisan maantielenkin.

15.00 lounas

16.00 lähtö velolle aluekilpailuihin

18.00 - 20.00 Kisat.

Kisojen jälkeen päivällinen joko grillikatoksella tai matkan varrella jossain.

Keskiviikko

8.00 herätys ja aamupala

10.00 lähtö maantielenkille

15.00 lounas matkailutilalla ja huoneiden luovutus.

16.00 lähtö velolle seuran treeneihin

Leiri päättyy velolla n. klo 20.00.

Tervetuloa leirille, lenkeille tai veloharjoituksiin!