Team Velo Cycling
Viikkotiedote 21/2013
Kirjoittanut Jarkko Saarinen   
19.05.2013 19:37

Hei taas!
Säkylän tempoissa seuramme värit olivat hyvin esillä jopa palkintopallilla. Hyvä harjoittelu siis tuottaa tulosta ja lopussa taas tulevan viikon ohjelmaa. Seuran vaatteet ovat saapuneet. Vaatteita voi noutaa taas ensi torstaina seuran viikkotempossa Ilmaristen tanssilavalla kello 18.00.

Tulevan tai siis kuluvan viikon ohjelma:

Maanantai: "Maarianallas munamankelilla". Seniori-, huoltaja-, kaverilenkki ihan tavallisilla fillareilla. Kilpapyörällä paikalle tulevat uitetaan altaassa eli alle peruspyörä ja päälle kahisevaa (Ei rahaa vaan tuulipuku). Varsin leppoisavauhtinen lenkki. Kokoontuminen kello 18.00 Ollin grillillä eli siinä Liikenneympyrän vieressä Ilmarisissa. Paluu samaan paikkaan. Ei keskinopeustavoitetta, kunhan pääsemme ennen puoltayötä omaan sänkyyn. Uusi tapahtuma, joka sopii niille, joille iltalenkki tarkoitti ennen tätä mahdollisuutta grillattua campingiä.

Tiistai: Aluesarjassa Hirvensalon tempo. Lähtöpaikka Maanpään tienhaarassa. Ilmoittautuminen kello 17.30 ja kisa alkaa klo 18.00. Kisan järjestää P-68.

Keskiviikko:
Ratatreenit peruutettu, sillä velolla on muuta ohjelmaa.

Torstai: Viikkotempo kello 18.00 ilmarisissa. Mahdollisuus noutaa ajovaatteita.

Lauantaina ja sunnuntai: Kymppilenkki kovemmille menijöille. Lähtö kello 10.00 Suikkilan hiekkakentän vierestä. Pyöränä joko cc- tai maantiepyörä. Pitää kuitenkin muistaa pieni säävaraus eli huonolla ulkoilukelillä harvemmin ajetaan.

Sunnuntai: Yhteislenkki rauhallisemmalla nopeudella. Lähtö Ravattulan Citymarketin pihalta kello 11.00. Tarkoitus ajella sellaiset n. 3h eli ennen kahta olemme takaisin cittarin pihalla.  jos paikalla on monta lähtijää, voimme jakaa ryhmät myös nopeuden mukaan. Yhteinen osuus on kuitenkin kaikilla sama.


----------------------------------------------------------------

Rataleiri kesällä 3. - 5.6.
Meillä on kesän aluksi kaikille suunnattu rataleiri. Tänä vuonna leiri on 3 - 5.6. Ohjelma edellisten vuosien kaltainen. leirikeskuksena toimii Ilmaristen matkailutila ja matkat kupittaankulmalle tehdään pyörillä ja huoltoauto kuljettaa mahdolliset ratapyörät paikalle.

Kilpailukalenteri kaudelle 2013:

http://www.pyoraily.fi/kilpailut_ja_tapahtumat/kansallinen_kilpailukalenteri/

Aluekalenteri kaudelle 2013:
http://pyora68.net/aluekalenteri/Kalenteri2013.html